Terapia trądziku

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyczy w różnym stopniu około 80% młodzieży, może również pojawiać się u dorosłych po 25 roku życia.
W etiopatogenezie tej jednostki chorobowej, opisywany jest udział czynników wielu czynników: uwarunkowanych genetycznie, wzmożonej aktywności hormonów płciowych, zaburzeń rogowacenia ujść mieszków włosowych, zakażeń bakteryjnych (Propionibacterium acnes).
Leczenie farmakologiczne obejmuje leczenie miejscowe lub połączenie leczenia miejscowego i ogólnego w zależności od typu i zaawansowania zmian w przebiegu trądziku.
Istotna jest także właściwa pielęgnacja skóry, ponieważ niektóre substancje zawarte w kosmetykach mogą zaostrzać zmiany chorobowe, natomiast właściwie dobrane preparaty wspomagają terapię schorzenia.
 
Fototerapia VPL to metoda wspomagająca leczenie oraz mająca duże znaczenie w zapobieganiu następstwom nieleczonego trądziku. VPL jest skuteczny w leczeniu zapalnej i niezapalnej fazy trądziku różowatego oraz trądziku pospolitego.
Na uwagę zasługuje VPL, przy zabiegach leczenia trądziku aktywnego a w szczególności różne długości światła, które: Inne metody wspomagające, które powinny być rozważone w trakcie planowania terapii to np. peelingi chemiczne.
Metody skojarzone, łączące różne techniki zabiegowe i środki farmakologiczne, pozwalają uzyskać najlepsze efekty terapii.

Galeria:

bann